Aki Pafoszra utazik, az biztosan nem fog unatkozni, hiszen Ciprus nyugati része igazán bővelkedik a látnivalókban. Ha autót bérelünk, akkor nagyon könnyen bejárhatjuk a következő nevezetességeket, hiszen Cipruson nincsenek óriási távolságok.
Aphrodité sziklája:
Petra Tou Romiou, azaz Aphrodité sziklája a Páfosz környéki látnivalók közé tartozik. Rengetegen felkeresik ezt a nevezetes helyet, főleg a nyári időszakban. A mítosz szerint az istennő itt lépett partra, azaz a habokból kagylóhéjon kelt ki, akinek szépsége még Olümposzt is elvakította. Maga az istennő neve is születésére utal, hiszen az „aphrosz” szó habot jelent.
A környék legromantikusabb látnivalói közé tartozik. Sok szerelmes keresi fel és a szikla melletti strandon kövekből kirakják egymás nevének kezdőbetűit. Ha a tenger nem nagyon hullámzik, akkor érdemes megmártózni a habokban, de csak óvatosan, mert a sziklák miatt érdemes vigyázni a hullámverésre. Aphrodité sziklájára nem szabad felmászni, de a partról nagyon szép képeket lehet készíteni.
Az itt található strand kavicsos és elég zsúfolt a nyári időszakban. Magához a sziklához egy kis alagúton lehet átjutni, az út másik oldalán (az alagút bejáratánál) van egy kis szuvenírbolt is, ahol frissítőket is lehet vásárolni.
Aphrodité fürdője és a közelében található túraútvonal:
Ciprust nemcsak a szép strandjai miatt érdemes felkeresni, hanem túraútvonalai miatt is. Túrázni természetesen nem nyáron érdemes Cipruson, hanem tavasszal – elsősorban március végétől május végéig, utána élvezhetetlenné válik a hőség miatt.
A túra az Aphrodité fürdője (Aphrodite Baths) mellől indul az Akamas félszigeten. Nekünk az Aphrodité fürdője kicsit kiábrándító volt, hiszen egy apró és egyáltalán nem látványos vízesésről beszélünk, viszont a 7 km-es túraútvonal annál több szépséget rejt. A „walking trail” táblát kell keresni és ha azt megtaláltuk, akkor csak gyalogolni kell a szépséges útszakaszon. A túra kb. 3-5 órát vesz igénybe, természetesen ez a saját tempónktól is függ. Mi lassan haladtunk, mert mindenütt megálltunk fényképezni.
A túra felét egy hatalmas fa jelzi, itt egy kicsit meg is lehet pihenni, mert van egy pad is. A kilátás festői az egész túra során. Mindenképpen kényelmes cipőben induljunk útnak, mert a talaj helyenként nagyon göröngyös, a tavaszi hatalmas esők sok helyen kimosták az utat.
Agios Neofytos kolostor:
Az Agios Neofítos kolostor Pafosztól csak 10 km-re fekszik és nagyon könnyen megközelíthető. Közel van a városhoz, viszont olyan érzése támad az embernek, mintha egy egészen más világba kerülne. A város nyüzsgése után a béke és a nyugalom szigete.
A kolostort egy Neofytos nevű ciprusi remete és író alapította a festői völgyben. Nagyon szép bizánci freskókat nézhetünk meg az ún. kiegészítő épületben, az „Egkleistra-ban”, amelyet a remete saját kézzel vájt ki a hegy oldalából a 12. században. A későbbi kolostortemplomban több 16. századi poszt-bizánci ikont is megcsodálhatunk és ugyanitt egy érdekes egyházi múzeum is található. A belépő csak 1 euró/fő és a kolostor egész évben látogatható.
A kolostor udvara nekünk különösen tetszett, szép kertjében, az árnyas fák alatt kicsit bepillantást nyerhetünk az életébe, hiszen a szerzetesek itt élnek és dolgoznak. A kolostor melletti parkolóban természetesen különböző ajándéktárgyakat is lehet vásárolni.
Kourion:
Kourion Szalamisz után a második legnagyobb régészeti terület Cipruson. Pafosztól kicsit távolabb fekszik, közelebb Limassolhoz (19 km), de a távolság ne jelentsen akadályt, mert a kihagyhatatlan látnivalók közé tartozik Cipruson.
Az ásatások hatalmas területen húzódnak, emiatt fel kell készülni a sok gyaloglásra (jó tanács: kényelmes cipőt viseljünk).
Gyönyörű mozaikokat láthatunk itt is, elsősorban az Achilles és a Gladiátorok házában. Egy óriási keresztény bazilika maradványai is előkerültek Kourionban. A kedvencünk a görög-római színház volt, ami 3500 néző befogadására volt alkalmas. A színháztól nem messze található Eusztoliusz háza, ahol szintén különleges mozaikokat csodálhatunk meg.
A hely érdekessége, hogy a régészeti leletek egy részét az egykori amerikai konzul Luigi Palma di Cesnola elszállíttatta az Amerikai Egyesült Államokba és a mai napig meg lehet őket nézni a Metropolitan múzeumban.
A kilátás lélegzetelállítóan szép, különösen a tengerparti sziklák ejtik ámulatba az embert. A belépő csak 1.70EUR/fő. A főszezonban csak a bátrak vágjanak neki, mert a hőség miatt elviselhetetlen a „túra”, inkább a tavaszi időszakban érdemes felkeresni.
Kathikas:
Pafosz környékének egyik leghíresebb bortermelő vidéke Kathikas. A település 600m magasan fekszik és egy kicsit mindig hűvösebb van itt, mint a tengerparton. A monda szerint Pafosz egykori királyának volt a pihenő- és üdülőhelye.
Maga a település neve is azt jelenti, hogy „ülni”, ami teljesen igaz erre az apró falura, mert itt aztán lehet ücsörögni. A falu hűs tavernája erre kiváló hely és itt még egy kis ízelítőt is kapunk az eredeti ciprusi falusi hangulatból is.
Kathikas központjában áll a 150 éves Miasszonyunk temploma, amit sajnos minden alkalommal zárva találtunk. Ünnepek alkalmával – karácsonykor és húsvétkor – érdemes ide ellátogatni, mert akkor a falu apraja-nagyja összegyűlik itt és együtt ünnepel.
A falvat szőlődombok veszik körül és két híres borászattal is büszkélkedhet, ahol még borkóstolásra is van lehetőség.
Steni Museum of Village Life:
Steni elsősorban piacáról híres, amit vasárnap reggelenként tartanak. A piac után érdemes betérnünk a Steni Falumúzeumba is, ami a település mukhtarja hozott létre (képviselő, akit a falu választ meg, pontos magyar megfelelője nincs). A kis múzeumban bepillantást nyerhetünk a falu életébe. Az elmúlt 100 évben tehetünk egy kis időutazást. Mindent nagyon alaposan feliratoztak angolul, így még a kevésbé ismert használati tárgyakról is szerzünk pontosabb információt. Ingyenesen látogatható.
Agios Georgios Régészeti Park
Az Agios Georgios Museum tulajdonképpen egy régészeti park, nem messze Agios Georgios kis kikötőjétől. Különleges szerepet töltött be Pafosz környéke az ókori történelemben, hiszen Alexandria és Rodosz között fontos “megállóhely” volt a Földközi- tengeren. Ennek is köszönhető ez a rengeteg történelmi emlék.
Az Agios Georgios Régészeti Park területén három, 6. századból származó keresztény bazilika romjait fedezhetjük fel. Csodálatos mozaikok láthatóak, már ezekért is megéri befizetni a €2.50 belépődíjat. Szintén felfedezhetjük egy római fürdő maradványait is. A park mellett egy 12-13. századból származó Agios Georgios emlékére emelt kápolna található, míg az út túloldalán egy kora 20. századi nagyobb templom látható.
Ha körbejártuk a parkot, akkor érdemes lesétálni a kikötőbe is, ahol van egy köves strand és egy kávézó is, ahol megmártózhatunk a tengerben. Ezenkívül szemügyre vehetjük a parttól nem messze fekvő Yeronisos szigetet is, ahol a neolit és a római korból származó emlékeket tárnak fel a régészek a mai napig. A kikötő feletti sziklafalakon pedig kőbe vájt sírok láthatóak.
Geroskipou Folk Art Museum:
Az egykori brit alkonzul – Hadji Smith – otthonában rendezték be ezt a helyes kis múzeumot, ahol megismerhetjük, hogy hogyan is éltek a helyiek az elmúlt évszázadokban. Bepillantást nyerhetünk például az olivagyártás rejtelmeibe. Sok cserépedény is látható a kis múzeumban. Mindenképpen érdemes ide is ellátogatnunk, ha Pafoszon járunk.
Byzantine Museum:
A korábban Pafosz óvárosban található bizánci múzeum Geroskipouba költözött át. Ha érdekelnek bennünket az ikonok, akkor térjünk be ide. Ciprus egyik legrégebbi ikonja is itt kapott helyet. A belépő 2 euró. Hétfőtől péntekig reggel 9 és délután 3-ig tart nyitva, míg szombaton csak 1-ig.
Agia Paraskevi
Még maradjunk egy kicsit Geroskipouban, hiszen itt látható a környék egyik legérdekesebb és legrégebbi – 9. század – temploma, az Agia Paraskevi Church. A templom 5 kupolája kereszt alakban épült. ) 9. századból származó freskói szintén egyedülállóak egész Cipruson. A 15-16. századi freskóit szintén nagyon jó állapotban megőrizték.
Panagia Chryseleousa
A Panagia Chryseleousa templom Empa faluban található, 3km-re északra Pafosztól. Három hajója és két kupolája van, tulajdonképpen 2 templomból építették fel. A keleti oldal a 12. században épült, feltehetőleg egy korai keresztény bazilika romjain. A kereszt alak és a kupolák valószínűleg a 13. században épültek fel.
A kőtemplom sok értékes – 12-13-15 és 16. századi – freskót “rejt”, ami a halászat mesterségét mutatja be. 15-16. századi ikonjai szintén figyelemre méltóak.